فرزند خود را برای رفتن به دوره اول دبیرستان آماده کنید

توسط لوسی دویل

برای والدین بچه‌هایی که سال آخر دوره‌ی ابتدایی را سپری می‌کنند، پایان ترم تابستان نشانه‌ی پایان یک مرحله از زندگی و آغاز دوره‌ای دیگر از زندگی‌شان است. رفتن به دوره اول دبیرستان گامی بزرگ برای آن‌هاست و طبیعی است که نگران آینده‌ و تحصیلات‌شان و مهم‌تر از همه شادی آن‌ها در شهریور ماه باشند.

بخش عملی شروع دبیرستان ممکن است در آغاز فراموش شود. خوشبختانه، شما یک تابستان کامل را وقت دارید که آماده شوید.

 اگر همه‌ی کارهای ابتدایی و اولیه اما مهم هم‌چنان با کمک شما انجام می‌شود، مثل خرید خودکار مناسب و کمک کردن به فرزندان‌تان برای داشتن جدول زمانی مناسب برای انجام تکالیف، آنها می‌توانند انرژی بیشتری را صرف پیدا کردن دوست کنند و در آخر اما نه کمتر، صرف یادگیری.

بسیار مهم است که بتوانید با فرزندان‌‎تان و به کمک هم یک فهرست بنویسید و از طریق آن کار کنید؛ هر کاری را که انجام می‌دهید علامت بزنید. در ادامه پیشنهاداتی برای کمک به شما و فرزندان‌تان ارائه می‌شود:

قبل از شروع

راجع به اینکه قرار است چگونه به مدرسه بروند صحبت کنید. به آن‌ها کمک کنید که مسیرشان را در روزهای تعطیل یاد بگیرند – این کار را به کمک خودشان انجام دهید –مطمئن شوید که آن‌ها می‌دانند زمانی که اتوبوس‌شان دیرکرد یا قطار لغو شد چه کاری انجام دهند.

اگر قرار است قبل از شما به خانه برسند، مطمئن شوید که می‌توانند از کلیدهای خانه استفاده کنند.

لباس مدرسه و وسایل را خریداری کنید. شاید با صحبت کردن با خانواده‌هایی که فرزندان‌شان در مقطع بالاتر درس می‌خوانند، به پیدا کردن اینکه چه چیزی نیاز دارید کمک کند. به دنبال سایز مناسبی از لباس مدرسه و وسایل باشید که برای چند سال اول مناسب باشند.

آن‌ها را از تکالیف و افزایش حجم کارهایشان آگاه کنید. داشتن یک موضوع درطی چند روز آینده و تبدیل شدن آن به چندین موضوع مختلف درسی در زمان‌های متفاوت جهشی بزرگ است.

بررسی کنید که خودکار و لوازم مناسب را داشته باشند.

دانش‌آموزان جدید راهنمایی اصولاً درباره‌ی مسائل خیلی کوچک، مثل اینکه چگونه ناهار بخرند و سرویس بهداشتی کجاست و … نگران اند. به آن‌ها یادآوری کنید در طی دوران تحصیل همه‌ی این‌ها به آن‌ها معرفی می‌شود و نقشه‌ای به آن‌ها داده می‌شود که می‌توانند از طریق آن خود را راهنمایی کنند.

به آنها یادآوری کنید اگر خجالتی هستند، شجاع باشند و با دوستان‌شان گفتگو کنند. همه با هم هستند و همه به دنبال دوست‌های جدید می‌گردند.

مطمئن شوید که می‌دانند از نظر ظاهری و لباس فرم چه چیزهایی از آنها انتظار می‌رود.

مطمئن شوید که هردوی شما کاملاً از سیاست‌ها و قوانین دیجیتالی مدرسه و ابزارهای شخصی مثل تبلت و گوشی‌های هوشمند آگاه هستید. مدارس متفاوت اند؛ برخی خوشحال اند که فرزند شما از گوشی هوشمند به عنوان ابزار یادگیری در درس‌ها استفاده می‌کنند و بعضی از آن‌ها ترجیح می‌دهند که دانش‌آموزان آن‌ها را خاموش نگه دارند.

چند هفته‌ی اول

به آن‌ها یادآوری کنید که تکالیف‌شان را بنویسند، با یادداشت‌هایی که توضیح دهند چه کاری را باید انجام دهند و چه زمانی باید انجام بشود. حتی اگر قرار باشد تکالیف‌شان آنلاین ارسال شود، به این معنی است که شما باید در جریان تکالیف‌شان باشید.

به آن‌ها پول اورژانسی بدهید.

مطمئن شوید که خواب کافی دارند. وقتی که به سنین نوجوانی می‌رسند، حدود 9 ساعت خواب در شب نیاز دارند. پس ایده‌ی خوبی است که آن‌ها را با عادت زود خوابیدن مسئولیت‌پذیر بار بیاوریم.

به ملاقات‌های عصرانه بروید و بقیه‌ی والدین را ملاقات کنید. بسیار دشوار است که بتوان شبکه‌ای مربوط به والدین بدون گذر از شبکه‌ی مدرسه ساخت. ساختن یک شبکه می‌تواند برای این دوره‌ی طولانی مفید باشد و کمتر به شما حس یک پدر و مادر تنها را القا کند.

نگران نباشید اگر آن‌ها بعد از روز اول، هفته‌ی اول و یا حتی دو هفته‌ی اول خوشحال نیستند. زمان می‎‌برد که خود را وفق دهند و دوست پیدا کنند. به آن‌ها یادآوری کنید که کاملاً طبیعی است ندانند هرچیزی کجاست.

و هم‌چنین سریعاً یک گروه دوستانه نداشته باشند – زمان می برد که این اتفاق بیفتد.

سعی کنید از اینکه هرروز از آن‌ها بپرسید که آیا دوست پیدا کرده‌اند یا همه‌چیز خوب و آرام است، خودداری کنید، به این خاطر که تحت فشار قرار می‌گیرند و ممکن است نگران‌شان کند که فرایند دوست‌یابی‌شان بیشتر از دیگر کودکان طولانی شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *